Cooler for the case Chieftec Thermal Killer (AF-0925PWM)
All the power consumed by computer hardware is released into heat. As a rule, the system consumes and goes into heat from 40% to 80% of the rated power of the power supply. A regular fan in the power supply may not be enough to remove even the minimum power. Therefore, for efficient heat dissipation, the cases are equipped with additional fans. CHIEFTEC Thermal Killer (AF-0925PWM) is a fan for extracting warm air from the case with comfortable noise level and low power consumption. The cooler complies with the RoHS standard (eng. Restriction of Hazardous Substances), made only from environmentally friendly materials .
| В наявності | Так |
| Number of fans | 1 |
| Fan diameter | 92 mm |
| Rotation speed control | There is |
| Air flow | 51 CFM |
| Pressure | 3.9 mmH2O |
| Bearing type | 2 ball bearings (2 rolling bearings) |
| Mean time to failure (MTBF) | 50,000 h |
| Noise level | 33dB |
| Fan power supply | 12V |
| Highlight color | Not |
| Current consumed by fans | 0.27 A |
| Maximum fan speed | 2600RPM |
| Fan power consumption | 3.24 W |
| Type of connection connector | 4pin |
| Weight | 85 g |
| Material | Plastic |
| Main characteristics | |
| Type of | Fan |
| Manufacturer | Chieftec |
| Purpose | For the body |
| Fan size, mm | 90 |
| Fan speed, rpm | 2600 |
| Bearing type | Ball |
| Maximum noise level, dB | 33 |
| Sizes, mm | 90 х 25 х 90 |
| Additionally | |
| Weight of packing | 0.1 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.