Lens Sony 35mm, f/2.8 Carl Zeiss for NEX FF (SEL35F28Z.AE)
The SONY 35mm lens , f / 2.8 Carl Zeiss for NEX FF (SEL35F28Z.AE) will appeal to all photo lovers, because with it you can easily get bright and high-quality shots in any conditions. It is completely metal, which makes it more reliable, while it looks quite stylish. The lens is equipped with 7 elements in 5 groups, including three aspherical lenses. The applied optical design minimizes image distortion and provides the best photo quality. Automatic focusing works fairly quickly. The focusing mechanism is virtually silent, and its operation is always very accurate. With such a device, the quality of your photos will noticeably improve. If you decide to buy really high-quality optics, then you should buy a new SONY 35mm lens, f / 2.8 Carl Zeiss for NEX FF (SEL35F28Z.AE).
The SONY 35mm f / 2.8 Lens Carl Zeiss for NEX FF (SEL35F28Z.AE) lens was designed specifically for Sony's new full-frame system cameras. It is also compatible with APS-C matrices, but at the same time you get a focal length of 52.55, which makes it more versatile. With such high-quality technology, images are always sharp and sharp. The color rendition is at a height, and at high aperture values the optics perfectly blurs the background. Due to the high luminosity value f = 2.8, you can get bright and high-quality images even in low light conditions. Features: high build quality; compactness, small weight (only 120 grams); thoughtful optical design; high luminosity f = 2.8. That is why we can safely say that with a SONY 35mm f / 2.8 lens Carl Zeiss NEX FF you will unleash the potential of your camera and be able to master new techniques in photography.
| В наявності | Так |
| Manufacturer | Sony |
| Type of | Lens |
| Construction (elements / groups) | 7/5 |
| The number of diaphragm blades | 7 |
| Additionally | Blend (ALC-SH129) |
| Shortest focal length | 350 mm |
| Maximum aperture | f/2.8 |
| Minimum aperture | f/22 |
| Change focal length | Fixed lenses |
| Viewing angle | 63.4° |
| Type of | Wide angle |
| Filter diameter | 49 mm |
| Stabilization | With image stabilization |
| Dimensions (diameter x length) | 61.5 x 36.5 mm |
| Mount type | Sony E-mount |
| Weight | 120 g |
| Weight of packing | 0.25 kg |
| Warranty | 24 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.