Cooler for the case Titan TFD-8025M12B
TITAN TFD-8025M12B is a fan for extracting warm air from the case with comfortable noise level and low power consumption.
All the power consumed by the computer ''hardware'' is released into heat. As a rule, the system consumes and goes into heat from 40% to 80% of the rated power of the power supply. A regular fan in the power supply may not be enough to remove even the minimum power. Therefore, for efficient heat dissipation, the cases are equipped with additional fans.
TITAN TFD-8025M12B RoHS Compliant, Made from Environmentally Friendly Materials .
All the power consumed by the computer ''hardware'' is released into heat. As a rule, the system consumes and goes into heat from 40% to 80% of the rated power of the power supply. A regular fan in the power supply may not be enough to remove even the minimum power. Therefore, for efficient heat dissipation, the cases are equipped with additional fans.
TITAN TFD-8025M12B RoHS Compliant, Made from Environmentally Friendly Materials .
| В наявності | Так |
| Fan diameter | 80 mm |
| Air flow | 25.02 CFM |
| The size | 80 x 80 x 25 mm |
| Pressure | 2.03 mmH2O |
| Bearing type | Sleeve (plain bearing) |
| Noise level | 28dB |
| Fan power supply | 12V |
| Highlight color | Not |
| Current consumed by fans | 0.11 A |
| Maximum fan speed | 2500RPM |
| Fan power consumption | 1.32 W |
| Type of connection connector | 3pin |
| Material | Plastic |
| Number of fans | 1 |
| Main characteristics | |
| Type of | Fan |
| Manufacturer | Titan |
| Purpose | For the body |
| Fan size, mm | 80 |
| Fan speed, rpm | 2500 |
| Bearing type | Double ball bearing |
| Maximum noise level, dB | 28 |
| Sizes, mm | 80x80x25 |
| Additionally | |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 3 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.