Cooler for the case Noctua NF-A14 PWM
The Noctua NF-A14 PWM Case Cooler features PWM speed control from 300 to 1500 RPM (up to 1200 RPM with L.N.A. ). The propeller is built on an SSO2 bearing and enclosed in a frame made using AAO (Advanced Acoustic Optimization) technology. It is rated for an average of 150,000 hours of uptime and, when running, pumps up to 140.2 cubic meters of air per hour, creating noise no higher than 24.6 dB (19.2 dB with an adapter L.N.A.).
| В наявності | Так |
| Number of fans | 1 |
| Fan diameter | 140 mm |
| Rotation speed control | There is |
| Air flow | 82.52 CFM |
| The size | 140 x 140 x 25 mm |
| Pressure | 2.08 mmH2O |
| Bearing type | HDB (hydrodynamic) |
| Mean time to failure (MTBF) | 150000 h |
| Noise level | 24.6 dB |
| Fan power supply | 12V |
| Highlight color | Not |
| Current consumed by fans | 0.13 A |
| Maximum fan speed | 1500RPM |
| Fan power consumption | 1.56 W |
| Type of connection connector | 4pin |
| Material | Plastic |
| Main characteristics | |
| Type of | Fan |
| Manufacturer | Noctua |
| Purpose | For the body |
| Fan size, mm | 140 |
| Fan speed, rpm | 1500 |
| Bearing type | Hydrodynamic |
| Maximum noise level, dB | 24.5 |
| Sizes, mm | 140 х 25 х 140 |
| Additionally | |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 72 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.