Symbol / Zebra LI4278 USB Black Bar Code Scanner (LI4278-TRBU0100ZER)
Symbol LI4278 Black Barcode Scanner (LI4278-TRBU0100ZER)
The scanner successfully scans linear (1D) barcodes - quickly and at a great distance (UPC barcodes - up to 76cm). In this case, the angle of inclination does not matter. In addition to reading codes from paper carriers, this model allows you to read electronic codes from the screens of mobile devices (this function is useful when introducing electronic loyalty programs). The scanner also reads increased density codes, which are usually used for labeling alcoholic beverages and electronic components.
This compact mobile barcode scanner Symbol LI4278 Black can come in handy for a wide variety of warehouse tasks. The high-performance scanner provides excellent speed up to 547 scans / s, and its feature is that it has a strong, impact-resistant construction and is able to withstand multiple falls from a height of 1.8 meters onto concrete.
The Symbol LI4278 Black barcode scanner (LI4278-TRBU0100ZER) uses Bluetooth wireless technology to receive and transmit data. In addition to the scanner, the kit includes a communication and charging stand that serves to charge the scanner and, sometimes, transfer data. Bluetooth 2.1 version allows you to transfer data over a distance of up to 100 m at a speed of 3.0 Mbit / s and has improved power management, which provides the ability to work autonomously throughout the shift. Due to the possibility of recording scan results in the device’s memory (more than 500), the scanner can also be used outside the range of the base (100m). Scanned data is unloaded automatically at the end of work.
| В наявності | Так |
| Type of | Barcode Scanner |
| Manufacturer | Symbol/Zebra |
| Scan depth | 25 - 762 mm |
| Resistance to external influences | Maintains repeated falls from height of 1.8 m |
| Colour | The black |
| Reading indicators | Light indicator |
| The presence of stand | There is |
| Wireless technology | Bluetooth 2.1 |
| Type of | Manual |
| Equipment | Stand |
| Reading system | A photo |
| Resolution | 4 - 7.8 (157 - 307 mil) |
| Protection class | IP42 |
| Connection Interfaces | Bluetooth |
| Connection type | Wired |
| Scan angle | 35° |
| Operating temperature | 0 ° С to + 50 ° С |
| Barcode Readable Types | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, GS1 DataBar, Matrix 2 of 5, UPC/EAN |
| Contrast | 15% |
| Operating Humidity | From 10 to 85% |
| Decoded barcodes | 1D |
| Supply voltage | 5 B |
| Dimensions | 98 x 70 x 186 mm |
| Scan speed | 547 scans / sec |
| Storage temperature | From - 40 ° С to + 70 ° С |
| Weight | 224 g |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.