Cooler for the case Noctua REDUX (NF-R8 redux-1800 PWM)
The cooler for the Noctua REDUX (NF-R8 redux-1800 PWM) case has two innovative technologies: in addition to using a special low-noise shape of the blades, which is noticeable to the naked eye, a self-stabilizing hydrodynamic bearing type (SSO) was implemented, which can reduce noise and increase the life of the fan. The fan is equipped with a 140 mm fan with a rotation speed of 1800 rpm, the noise level is 17.1 dB.
Cooler for the Noctua REDUX (NF- The R8 redux-1800 PWM) is the perfect solution for ventilating your PC case, ensuring quiet operation. The concept of the redux series is to simplify the package without compromising the quality of the main product in order to make fans more accessible to a wider contingent of advanced PC users. .
Cooler for the Noctua REDUX (NF- The R8 redux-1800 PWM) is the perfect solution for ventilating your PC case, ensuring quiet operation. The concept of the redux series is to simplify the package without compromising the quality of the main product in order to make fans more accessible to a wider contingent of advanced PC users. .
| В наявності | Так |
| Maximum fan speed | 1800RPM |
| Fan power consumption | 0.72 W |
| Type of connection connector | 4pin |
| Material | Plastic |
| Number of fans | 1 |
| Fan diameter | 80 mm |
| Rotation speed control | There is |
| Air flow | 31.37 CFM |
| The size | 80 x 80 x 25 mm |
| Pressure | 1.41 mmH2O |
| Bearing type | SSO Bearing |
| Mean time to failure (MTBF) | 150000 h |
| Noise level | 17.1 dB |
| Fan power supply | 12V |
| Current consumed by fans | 0.06 A |
| Main characteristics | |
| Type of | Fan |
| Manufacturer | Noctua |
| Purpose | For the body |
| Fan size, mm | 80 |
| Fan speed, rpm | 1800 |
| Bearing type | Self-stabilizing hydrodynamic |
| Maximum noise level, dB | 17 |
| Sizes, mm | 80x80x25 |
| Additionally | |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 72 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.