Remote Discrete I / O Station, 16DI, Ethernet Interface (Modbus / TC (ioLogik E1210-T)
| ¤ LAN | |
| Ethernet | 2-port Ethernet switch, RJ45 |
| Speed | 10/100 Mbps, auto MDI / MDIX |
| Magnetic Isolation Protection | 1.5 KV integrated |
| Protocols | Modbus / TCP, TCP / IP, UDP, DHCP, Bootp, HTTP |
| ¤ Digital inputs | |
| Channels | sixteen |
| Sensor type | NPN / PNP and dry contacts |
| I / O Type | Digital inputs (DI) or event counter |
| Dry contacts | • logical 0: ground (GND) • logical 1: open |
| Wet contacts | (For Source Type) • logical 0: from 0 to 3 VDC • logical 1: from 10 to 30 VDC (DI COM to DI) |
| Insulation | 3K VDC or 2K Vrms |
| Counter / frequency | 250 Hz ,, saved when power off |
| ¤ Power | |
| Input | 24 VDC, 12 to 36 VDC |
| Consumption | 130 mA @ 24 VDC |
| ¤ About the environment | |
| Working temperature | from -40 to 80 ° C |
| Relative humidity | from 5 to 95% RH |
| Storage temperature | from -40 to 85 ° C |
| ¤ Physical | |
| Connection | cable up to 14AWG |
| ¤ Certificates | |
| EMI | FCC part 15, CISPR (EN55022) Class A |
| EMS | IEC 61000-4, IEC 61000-6 |
| Shock | IEC 60068-2-27 |
| Freefall | IEC 60068-2-32 |
| Vibration: | IEC 60068-2-6 |
| Type of | I / O module |
| Manufacturer | Moxa |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.