Managed Ethernet switch with 5 10 / 100BaseT (X) ports, IEEE protocol support (EDS-405A-PTP)
| Technology | |
| Standard | IEEE 802.3 for 10BaseT IEEE 802.3u for 100BaseT (X) and 100Base FX IEEE 802.3x for Flow Control IEEE 802.1D for Spanning Tree Protocol IEEE 802.1w for Rapid STP IEEE 802.1p for Class of Service IEEE 802.1X for Authentication IEEE 802.1Q for VLAN Tagging |
| Protocols | IGMPv1 / v2, GMRP, GVRP, SNMPv1 / v2c / v3, DHCP Server / Client, TFTP, SNTP, SMTP, RARP, RMON, HTTP, Telnet, Syslog, DHCP Option 66/67/82, BootP, LLDP, PROFINET, EtherNet / IP, Modbus / TCP, IPv6, NTP Server / Client, HTTPS, SSH |
| MIB | MIB-II, Ethernet-Like MIB, P-BRIDGE MIB, Bridge MIB, RSTP MIB, RMON MIB Group 1, 2, 3, 9 |
| Flow control | IEEE 802.3x flow control, back pressure flow control |
| Switch Properties | |
| Priority requests | four |
| Igmp groups | 256 |
| Max. number of available VLANs | 64 |
| VLAN IDs | VID - from 1 to 4094 |
| MAC table | 8 K |
| Packet buffer | 1 Mbit |
| Interfaces | |
| RJ45 port | 10 / 100BaseT (X) auto-detect speed, F / H duplex mode and auto MDI / MDIX |
| Console | RS-232 (RJ45) |
| Indicators | STATE, PWR1, PWR2, FAULT, MSTR / HEAD, CPLR / TAIL, 10 / 100M |
| Contact accident | One relay output with max load 1A @ 24 VDC |
| Dip switches | Turbo Ring, Master, Couplerr, Reserve |
| Nutrition | |
| Input voltage | 12/24/48 (from 9.6 to 60 VDC), duplicated input |
| Input current | 0.27 A @ 24 V |
| Connection | One removable 6-pin terminal block |
| Polarity Protection | Yes |
| Mechanical | |
| Housing | IP30 protection, metal case |
| Dimensions | 53.6 x 135 x 105 mm |
| Weight | 820 g |
| Installation | DIN Rail, wall mount (optional) |
| Environment | |
| Working temperature | from -10 to 60 ° C, -40 to 75 ° C for -T models |
| Storage temperature | from -40 to 85 ° C |
| Relative humidity | from 5% to 95% (without condensate) |
| Certificates | |
| Safety | UL 508 (pending) |
| EMI | FCC Part 15 Subpart B Class A, EN 61000-6-4 (industrial) |
| EMS | EN 61000-4-2 (ESD) Level 3, EN 61000-4-3 (RS) Level 3, EN 61000-4-4 (EFT) Level 3, EN 61000-4-5 (Surge) Level 3, EN 61000-4-6 (CS) Level 3, EN 61000-4-8 |
| Shock | IEC60068-2-27 |
| Freefall | IEC60068-2-32 |
| Vibration | IEC60068-2-6 |
| MTBF (MTBF) | 1,292,680 hours |
| Type of | Driven by |
| Manufacturer | Moxa |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.