Cooler for the case Noctua NF-A14iPPC-3000 PWM
Cooler for case Noctua NF-A14iPPC-3000 PWM differs in that it introduces the function of speed control by pulse width modulation in the range from 750 to 1500 rpm.
"Propeller" is built on the SSO2 bearing and enclosed in a frame technology AAO (Advanced Acoustic Optimisation). The cooler has an average of 150000 hours of uptime and in poor condition pumps up to 140, 2 cubic meters of air per hour, creating noise above a 43.5 dB.
"Propeller" is built on the SSO2 bearing and enclosed in a frame technology AAO (Advanced Acoustic Optimisation). The cooler has an average of 150000 hours of uptime and in poor condition pumps up to 140, 2 cubic meters of air per hour, creating noise above a 43.5 dB.
| В наявності | Так |
| Noise level | 41.3 dB |
| Fan power supply | 12V |
| Highlight color | Not |
| Current consumed by fans | 0.55 A |
| Maximum fan speed | 3000RPM |
| Fan power consumption | 6.6 W |
| Type of connection connector | 4pin |
| Material | Plastic |
| Number of fans | 1 |
| Fan diameter | 140 mm |
| Rotation speed control | There is |
| Air flow | 158.5 CFM |
| The size | 140 x 140 x 25 mm |
| Pressure | 10.52 mmH2O |
| Bearing type | SSO2 Bearing |
| Mean time to failure (MTBF) | 150000 h |
| Main characteristics | |
| Type of | Fan |
| Manufacturer | Noctua |
| Purpose | For the body |
| Fan size, mm | 140 |
| Fan speed, rpm | 800-3000 |
| Bearing type | Self-stabilizing hydrodynamic |
| Maximum noise level, dB | 41.3 |
| Sizes, mm | 140x140x25 |
| Additionally | |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 72 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.