Lens Fujifilm XF-90mm F2.0 Macro R LM WR (16463668)
The design of the lens Fujifilm XF-90mm F2.0 Macro R LM WR (16463668) includes 11 elements in 8 groups, including three elements of glass ED. The new Nano GI coating, which changes the index of refraction between glass and air, reduces glare and rainbow halos when light falls at an angle. The novelty has a dust and water resistant design. Use at temperatures up to minus 10 degrees Celsius is allowed. The Quad Linear Motor drive provides fast autofocus and virtually silent operation.
Features:
- FUJIFILM X-Mount bayonet, compatible with all FUJIFILM X-Series interchangeable lens system cameras;
-optical removal consists of 11 elements in 8 groups, including 3 ED elements for reducing lateral and axial chromatic aberrations;
- Nano-GI coating that changes the refractive index between air and glass to reduce scattering and glare;
- weatherproof execution with 7 areas of protection against dust and splashes, performance at temperatures from - 10 ° C;
-new quad-linear linear motor with four magnets, providing near-silent autofocus in 0.14 seconds;
-semi-petal diaphragm with rounded petals, creating a soft circular bokeh.
| В наявності | Так |
| Manufacturer | Fujifilm |
| Type of | Lens |
| Shortest focal length | 90 mm |
| Maximum aperture | f/2 |
| Minimum aperture | f/16 |
| Change focal length | Fixed lenses |
| Viewing angle | 17.9° |
| Type of | Universal |
| Filter diameter | 62 mm |
| Stabilization | With image stabilization |
| Dimensions (diameter x length) | 75 x 105 mm |
| Mount type | Fujifilm X |
| Weight | 540 g |
| Construction (elements / groups) | 11/8 |
| Autofocus drive | Ultrasonic motor |
| The number of diaphragm blades | 7 |
| Weight of packing | 0.95 kg |
| Warranty | 24 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.