Access Point TP-LINK CPE210
| Hardware specifications | |
|---|---|
| CPU | Qualcomm Atheros 560 MHz, MIPS 74K core |
| Interface | 1 shielded Ethernet port (LAN0, incoming Passive PoE) 10/100 Mbps 1 shielded Ethernet port (LAN1, Passive PoE pass) 10/100 Mbps 1 ground pin 1 reset button |
| Sizes (ShhDhV) | 224 x 79 x 60 mm |
| Nutrition | Passive Power over Ethernet over LAN0 (+: contacts 4.5; -: contacts 7.8) Voltage Range: 16 - 27 V DC |
| Antenna type | Built-in 9 dBi 2x2 bipolar directional antenna Beam width: 65 ° (vertical) / 35 ° (horizontal) Note: For detailed information, view the technical description of the device (Datasheet) |
| Memory | RAM - 64 MB DDR2 Flash - 8 MB |
| Protection | Electrostatic discharge protection up to 15 kW Lightning protection up to 6000 V |
| power usage | 10.5 watts max Note: When connecting a device using Passive PoE, the power level received from the power supply will be higher, depending on the length of the connected cable. |
| Housing | Durable plastic outer casing IPX5 Moisture Protection |
| Parameters of the wireless module | |
|---|---|
| Own protocol | TDMA mode (with Pharos MAXtream enabled) |
| Wireless data rate | Up to 300 Mbps (40 MHz, dynamically) Up to 144.4 Mbps (20 MHz, dynamically) Up to 72.2 Mbps (10 MHz, dynamically) Up to 36.1 Mbit / s (5 MHz, dynamically) |
| Frequency range (receive and transmit) | 2400-2483.5 MHz Note: Operating frequencies may vary depending on the limitations of the countries or regions in which this device is used. |
| Wireless Standards | IEEE 802.11b / g / n (with Pharos MAXtream disabled) |
| Sensitivity (reception) | • 802.11b: 11 Mbps: -95 dBm, 2 Mbps: -96 dBm, 5.5 Mbps: -96 dBm, 1 Mbps: -96 dBm • 802.11g: 54 Mbps: -79 dBm, 48 Mbps: -80 dBm, 36 Mbps: -84 dBm, 6-24 Mbps: -88 dBm • 802.11n: MCS15: -76 dBm, MCS14: -78 dBm, MCS13: -80 dBm, MCS12: -84 dBm, MCS11: -87 dBm, MCS10: -91 dBm, MCS9: -93 dBm, MCS8: -96 dBm, MCS7: -76 dBm, MCS6: -78 dBm, MCS5: -80 dBm, MCS4: -84 dBm, MCS3: -87 dBm, MCS2: -91 dBm, MCS1: -93 dBm, MCS0: -96 dBm |
| Transmitter power | <20 dBm or <100 mW * For the Russian Federation, the transmitter output power limit is 20 dBm or 100 mW, the maximum transmitter power is up to 27 dBm or 500 mW |
| Software features | |
|---|---|
| Wireless Settings | Pharos MAXtream TDMA Technology 802.11b / g / n modes Choice of channel width: 5/10/20/40 MHz Automatic channel selection Transmit Power Control Dynamic Frequency Selection (DFS) WDS on / off Security: WPA / WPA2, WPA-PSK / WPA2-PSK (AES / TKIP) encryption, 64/128/152-bit WEP encryption Enable / Disable SSID Broadcast Multi-SSID with VLAN Tagging (only in access point mode) Configuring Distance / ACK Timeout MAC address filtering Advanced Wireless Settings: > Beacon interval / RTS threshold / fragmentation > Threshold / intual DTIM / AP Isolation / Short GI / Wi-Fi Multimedia |
| Control | Search and remote control using the Pharos Control application HTTP / HTTPS web settings utility System log SNMP Agent (v2c) Ping watch dog Dynamic DDNS SSH server |
| System tools | Wireless signal quality indicators: Signal Quality / Interference / CCQ Transmission / Processor / Memory Control: Bandwidth / Stations / Interfaces / ARP / Routes / WAN / DHCP Spectrum analysis Speed check Ping Tracing |
| Optimization at the system level | Optimized IGMP Snooping / Proxy for multicast groups Watchdog timer |
| PoE adapter specifications | |
|---|---|
| Input power | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Input voltage | 100 ~ 240 VAC at 50 ~ 60 Hz |
| Input current | 0.8 A at 100 V AC |
| Output voltage | 24 V AC (+: contact 4.5; -: contacts 7.8) |
| Output current | 24 V DC, 1.0A max +: pins 4, 5; -: contacts 7, 8; (Support Power over Ethernet up to 60m) |
| Interfaces | 1 power connector with ground 1 shielded 10/100 Mbps Ethernet cable (power + data) 1 shielded 10/100 Mbps Ethernet cable (data) |
| Buttons | Remote Reset Button |
| Performance | > 80% |
| Dimensions (W x D x H) | 110 x 57 x 33.5 mm |
| LED Power Indicators | 0 ~ 0.8A: Green 0.8A ~ 1.0A: Red |
| Certification | CE / FCC / UL / IC / GS / PSB / C-tick / SAA / S-Mark / KC-mark |
| Other | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, RoHS, IPX5 |
| Contents of delivery | Outdoor wireless access point 24V 1A Passive PoE Adapter Kit for mounting on a pole Power cable Installation Guide |
| System requirements | Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista ™ or Windows 8, Windows 7, MAC OS, NetWare, UNIX or Linux. Note: For a better user experience, we recommend that you use one of the following web browsers: Google Chrome, Safari, and Firefox. Internet Explorer web browsers are not recommended. |
| Environmental parameters | Operating Temperature: -30 ° C ~ 70 ° C Storage temperature: -40 ℃ ~ 70 ℃ Operating humidity: 10% ~ 90%, without condensation Storage humidity: 5% ~ 95%, no condensation |
| В наявності | Так |
| Modification | CPE210 |
| Type of | Access point |
| Manufacturer | TP-Link |
| Weight of packing | 0.8 kg |
| Warranty | 24 months |
| Wireless speed | Up to 300 Mbps |
| LAN port (s) | 2 LAN ports |
| PoE | Yes |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.