8 FE with 802.3at PoE+ M12 ports, power input 24 - 110 VDC, conformal coatin (TN-5508A-8PoE-WV-CT-T)
| ¤ Technology | |
| Standards | IEEE 802.3af for Power-over-Ethernet IEEE 802.3 for 10BaseT, IEEE 802.3u for 100BaseT (X) IEEE 802.3x for flow control, IEEE 802.1D-2004 for Spanning Tree Protocol, IEEE 802.1W for Rapid STP, IEEE 802.1s for Multiple Spanning Tree Protocol IEEE 802.1Q for VLAN Tagging, IEEE 802.1p for Class of Service, IEEE 802.1X for authentication IEEE 802.3ad for Port Trunk with LACP |
| Protocols | IGMPv1 / v2, GMRP, GVRP, SNMPv1 / v2c / v3, DHCP Server / Client, DHCP Option 66/67/82, BootP, TFTP, SNTP, SMTP, RARP, RMON, HTTP, HTTPS, Telnet, SSH, Syslog, SNMP Inform, LLDP, IEEE 1588 PTP v2, IPv6, NTP Server / Client, EtherNet / IP, Modbus / TCP |
| MIB | MIB-II, Ethernet-like MIB, P-BRIDGE MIB, Q-BRIDGE MIB, Bridge MIB, RSTP MIB, RMON MIB Group 1, 2, 3, 9 |
| Flow control | IEEE802.3x flow control, back pressure flow control |
| ¤ Switch | |
| Priority queues | four |
| Igmp groups | 256 |
| Max. VLAN | 64 |
| VLAN numbers (VID) | from 1 to 4094 |
| ¤ Interfaces | |
| M12 Fast Ethernet ports | M12 D-coded 4-pin female connector - on the front panel, 10 / 100BaseT (X) auto negotiation speed, F / H duplex mode and auto MDI / MDI-X |
| Console port | M12 A-coded 5-pin male connector |
| Indicators | 10 / 100M (Fast Ethernet port), PoE |
| Contact accident | 2 relay outputs in one M12 5-pin connector with a maximum load of 1A @ 30 VDC |
| System indicators | PWR1, PWR2, FAULT, MSTR / HEAD, CPLR / TAIL |
| ¤ Mechanical | |
| Housing | Aluminum alloy, IP54 (optional protective caps on unused ports) |
| Weight | 2.383 g |
| Installation | Panel, DIN-Rail (optional with DK-DC50131) |
| Dimensions | 185 x 175.8 x 115 mm |
| Type of | Driven by |
| Manufacturer | Moxa |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.