Repeater TP-Link RE200
| Outlet type | EU, UK, US, AU |
|---|---|
| Standards and Protocols | IEEE802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b |
| Interface | 1 10/100 Mbps Ethernet port (RJ45) |
| Buttons | Button RE (Range Extender), Reset Button |
| Sizes (ShhDhV) | 110.0 x 65.8 x 75.2 mm |
| power usage | About 3.5 W |
| Antenna | 3 built-in antennas |
| Sizes (ShhDhV) | 110.0 x 65.8 x 75.2 mm |
| Parameters of the wireless module | |
|---|---|
| Frequency range (receive and transmit) | 2400-2483.5 MHz 5150-5350 MHz 5650-5725 MHz |
| Signal transmission speed | 5 GHz: up to 433 Mbps 2.4 GHz: up to 300 Mbps |
| Sensitivity (reception) | 2.4 GHz: 270 Mbps: -70 dBm with 10% PER 130 Mbps: -70 dBm with 10% PER 108 Mbps: -73 dBm with 10% PER 54 Mbps: -75 dBm with 10% PER 11 Mbps: -86 dBm with 8% PER 6 Mbps: -92 dBm with 10% PER 1 Mbps: -94 dBm with 8% PER 5 GHz: 390 Mbps: -60 dBm with 10% PER 29.3 Mbps: -83 dBm with 10% PER 180 Mbps: -64 dBm with 10% PER 13.5 Mbps: -87 dBm with 10% PER 78 Mbps: -68 dBm with 10% PER 6.5 Mbps: -90 dBm with 10% PER 54 Mbps: -75 dBm with 10% PER 6 Mbps: -90 dBm with 10% PER |
| EIRP (Wireless Power) | <20 dBm or <100 mW |
| Modes of operation | Wireless signal booster |
| Wireless features | WMM (Wi-Fi Multimedia) Wireless statistics Domain Name Authorization Function |
| Wireless security | 64/128/152-bit WEP encryption WPA-PSK / WPA2-PSK |
| Other | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Contents of delivery | RE200 Ethernet cable (RJ-45) CD with materials Quick Setup Guide |
| System requirements | Microsoft® Windows® 98SE, NT, 2000, XP, Vista or Windows 7, 8, Mac® OS, NetWare®, UNIX® or Linux. |
| Environmental parameters | Operating temperature: 0 ℃ - 40 ℃ Storage temperature: -40 ℃ - 70 ℃ Operating Humidity: 10% - 90%, non-condensing Humidity during storage: 5% - 90%, without the formation of condensate |
| В наявності | Так |
| Type of | Repeater |
| Manufacturer | TP-Link |
| Weight of packing | 0.3 kg |
| Warranty | 24 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.