Mobile Wireless LTE-Advanced TP-LINK M7350 Router
| Network type | FDD-LTE Cat4 (800/900/1800/2100/2600 MHz) DC-HSPA + / HSPA / UMTS (900/2100 MHz) EDGE / GPRS / GSM (850/900/1800/1900 MHz) |
|---|---|
| Interface | 1 micro USB port for charging SIM card slot Micro SD Card Slot |
| Buttons | Power On / Off Button Menu button |
| Antenna | Built-in antenna |
| Data transfer rate | Inbound: 150 Mbps Outgoing: 50 Mbps |
| Nutrition | Built-in 2550 mAh battery |
| Sizes (ShhDhV) | 106 × 66 × 16 mm |
| Micro SD card reader | up to 32 GB |
| OLED display | Traffic statistics, Wi-Fi status, number of users, network type (2G / 3G / 4G), signal strength, Internet connection status, messages, charge level. |
| Parameters of the wireless module | |
|---|---|
| Frequency range (receive and transmit) | 2400-2483.5 MHz 5150-5350 MHz 5650-5725 MHz |
| Wireless Standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| EIRP (Wireless Power) | <20 dBm or <100 mW |
| Wireless security | Supports WPA-PSK / WPA2-PSK, MAC address filtering, On / Off. MAC Addresses, On / Off. SSID Broadcast |
| DHCP | DHCP server, DHCP client |
| Other | |
|---|---|
| Certification | CE, RoHS |
| Contents of delivery | Mobile Wireless LTE-Advanced M7350 Router Micro USB cable Micro SIM Adapter -> Nano SIM Nano SIM Adapter -> Standard SIM Power adapter Quick Setup Guide |
| System requirements | Windows 8/7 / Vista / XP, Mac OS, Android, iOS, Windows Phone |
| Type of | Router |
| Manufacturer | TP-Link |
| Weight of packing | 0.3 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.