Money box Datecs HS-170 (1022000020)
Cash Drawer Datecs HS-170 (1022000020)
The “Flip Top” cash drawer is usually used in the front systems of the cashier’s workplace. Unlike the standard mailbox, the flip top lid opens upwards without inconvenience to the cashier.
Its use will significantly increase the efficiency of collection in stores where there are several changes of cashiers. The advantage of this equipment is the ability to replace the liner when changing the cashier. Each liner is equipped with its own lid with a lock, ensuring reliable preservation of cash. All that remains to be done by the cashier is to get one liner and insert another.
Features cash drawer Datecs HS-170: removable cassette with lid, lock and carrying handle; three-position electric lock; stainless steel top cover or painted; adjustable sections for storing bills; additional section for storage of commodity checks; possibility of fastening on a vertical and horizontal surface; high time between failures - more than 1 000 000 openings.
| В наявності | Так |
| Manufacturer | Datecs |
| Type of | Money box |
| Number of compartments for coins | 8 |
| Castle properties | Three-position lock |
| Interface | RJ-12 |
| Solenoid tripping voltage | 12V |
| Dimensions | 460 x 170 x 100mm |
| Weight | 5 kg |
| Colour | The black |
| Number of additional branches | 0 |
| The number of compartments for banknotes | 6 |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.