Label printer TSC TTP-244 Pro (4020000033)
The printer of labels TSC TTP-244 Pro (4020000033) is allocated among other similar high efficiency, having at the same time quite reasonable cost. This etiquette printer is the most affordable on the market. The TSC TTP-244 Pro label printer (4020000033) is an inexpensive solution, while it has a powerful processor, a large amount of memory for loading logos, a set of fonts that can be scaled, and works in the most common language for printer emulation. It all hides in a miniature case.
The TTP-244 Pro is the ideal solution for those who are looking for a high-quality printer with a set of specific functions and at the same time inexpensively. TTP-244 Pro can easily compete with other desktop printers. He has the ability to install 300-meter ink ribbons for thermal transfer printing, which allows to reduce costs.
High-speed printing, maximum width and extensive memory TTP-244 Pro in its class easily surpasses its many competitors, among which there are such as Zebra and Godex. Compact dimensions allow the use of the TSC TTP-244 Pro label printer for various purposes. This printer comes with support for printing MaxiCode and PDF417 bar codes, two-dimensional bar codes that are used for printing in the field of transport logistics.
| В наявності | Так |
| Type of | Label printer |
| Manufacturer | TSC |
| Print speed | 100 mm / s |
| Control | 1 feed button |
| Sensors | Black mark sensor |
| Resolution | 203 DPI |
| Colour | The black |
| Type of | Desktop |
| Options | WI-FI print server |
| Connection Interfaces | RS-232, USB |
| Printing technology | Thermal transfer |
| CPU | 32-bit RISC microprocessor |
| Type of printing | Black and white |
| External diameter of the roller of labels | 127 mm |
| Memory | 4 MB Flash |
| Maximum print width | 108 mm |
| Maximum Ribbon Length | 300 m |
| Power supply | 220 V |
| Min print width | 19 mm |
| Indication | 1 indicator (3 colors) |
| Maximum print length | 2286 mm |
| Operating temperature | 5 ° С - 40 ° С |
| Min label width | 22 mm |
| Operating Humidity | 20% - 95% non-condensing |
| External diameter of ribbon roller | 67 mm |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 24 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.