SONY 24-70mm f/2.8 GM lens for NEX FF (SEL2470GM.SYX)
The high-aperture zoom lens of 24-70 mm with a constant f / 2.8 aperture value provides the highest resolution and soft bokeh pattern.
The impeccable combination of technology and design in the new zoom lens with a constant aperture of f / 2.8 takes the performance characteristics to a new level and allows you to maximize the capabilities of the cameras of this and the next generation. The focal length range of this standard zoom lens is from 24 mm to 70 mm. This is a great option for achieving high image quality.
Excellent resolution and background defocus
New aspherical type XA lens with impeccable precision surface treatment provides not only stunning resolution and elaboration of details across the entire frame area throughout the focal length range, but also plays a decisive role in achieving soft background defocusing, which is an important means of artistic expression in many photography genres.
Natural colors
The optical scheme of the lens implements one element of low-dispersion (ED) glass and one element of ultra-low dispersion glass (Super ED), which meet the highest industry standards and help to achieve realistic images without color distortion and prevent the occurrence of longitudinal and transverse chromatic aberration, in parallel with this increasing the resolution of the lens.
| В наявності | Так |
| Type of | Lens |
| Manufacturer | Sony |
| Minimum aperture | f/22 |
| Change focal length | Zoom lenses |
| Viewing angle | 84°-34° (APS-C: 61°-23°) |
| Type of | Standard |
| Filter diameter | 82 mm |
| Stabilization | No image stabilization |
| Dimensions (diameter x length) | 87.6 x 136 mm |
| Mount type | Sony E-mount |
| Weight | 886 g |
| Construction (elements / groups) | 18/13 |
| The number of diaphragm blades | 9 |
| Shortest focal length | 24 mm |
| Longest focal length | 70 mm |
| Maximum aperture | f/2.8 |
| Warranty | 24 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.