Cooler for the case Noctua REDUX (NF-P14s redux-900)
The Noctua NF-P14s redux fan draws attention with two innovative technologies: in addition to using a special low-noise blade shape, which is noticeable to the naked eye, a self-stabilizing hydrodynamic bearing type (SSO) was implemented.
The main difference The SSO bearing from other types of hydrodynamic bearings is to install an additional magnet that supports the rotor axis. Typically, hydrodynamic bearings center only during rotation due to the gyro effect. Therefore, at the moment of starting the fan, there is usually some beating of the shaft against the sleeve. In the SSO bearing, the impeller axis is stabilized in the center, even before the moment of starting, by means of a magnet, thus preventing the occurrence of deformation of the sleeve. Thanks to the use of SSO bearing, it is possible to reduce noise and increase the life of the fan .
| В наявності | Так |
| Number of fans | 1 |
| Fan diameter | 140 mm |
| Air flow | 49.26 CFM |
| The size | 140 x 140 x 25 mm |
| Pressure | 0.77 mmH2O |
| Bearing type | SSO Bearing |
| Mean time to failure (MTBF) | 150000 h |
| Noise level | 13.2 dB |
| Fan power supply | 12V |
| Highlight color | Not |
| Current consumed by fans | 0.07 A |
| Maximum fan speed | 900RPM |
| Fan power consumption | 0.85 W |
| Type of connection connector | 3pin |
| Main characteristics | |
| Type of | Fan |
| Manufacturer | Noctua |
| Purpose | For the body |
| Fan size, mm | 140 |
| Fan speed, rpm | 900 |
| Bearing type | Slip |
| Maximum noise level, dB | 13.2 |
| Sizes, mm | 140x140x25мм |
| Additionally | |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 72 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.