Videcam HikVision DS-2DE5220IW-AE (PTZ 20x 1080P) (21901)
Rotatable IP video device Hikvision DS-2DE5220IW-AE is equipped with a 2 megapixel CMOS sensor with a size of 1 / 2.8 inch with a significant sensitivity to light of 0.02 lux. This allows producing a distinct image with a resolution of 2 Mp (1920 x1080) and a speed of 25 fps. Variable focus lens 4.7-94 mm with a viewing sector 58.3 ° -3.2 °.
The device has the functionality: automated white balancing, signal amplification, automated procedure for compensating exposure, optical multiplication 20 times and digital 16 times, 8 programmable masks, 8 zone patrol, 4-zone ROI coding with level control, connection to cloud service EZVIZ and many others.
The camera is able to function in the absence or least light, having in its device IR illumination at 150 m and an IR filter with switching day or night scanning.
| Manufacturer | Hikvision |
| Type of shell | Dome |
| Connection type | Wired |
| Matrix Format | 1/2.8" |
| Infrared illumination range | 150 m |
| Microphone | Not |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.