Receipt printer SPRT POS 58 IV USB (SP-POS58IVU)
Printer of checks Syncotek POS 58 IV USB (000001392)
A small receipt printer, budget class, designed for printing: checks, receipts, orders and other non-fiscal documents on paper 57 mm wide. Print speed is 70 mm / sec. The small size and ergonomic design make it easy to operate this receipt printer, even in conditions of limited space at cash registers, receptions, and counters. SPRT SP-POS58IV is equipped with a USB interface, which makes connecting to a computer fast and convenient. The thermal head resource is 100 km, which is a good indicator for printers of this class. We recommend this receipt printer to companies that want to choose a quality product, with a basic set of options, at a reasonable cost.
Improvements in this model, unlike its predecessor: reliable design of the shaft of the printer on ball bearings; hopper lid open button prevents wear; ideally thought over design; extended temperature range; predefined interfaces.
Features Syncotek POS 58 IV USB : simple design, convenient installation of the tape "drop-and-print"; attractive ergonomic design; support for printing graphics and barcodes; low noise level; sound signal generation; overheating protection function; PC connection via USB, RS-232 or LPT interface; port management cash box.
| Manufacturer | SPRT |
| В наявності | Так |
| Type of | Receipt printer |
| Adapter / Power Supply | Built in |
| Dimensions | 200 x 138 x 120 mm |
| Check Auto Cut | Missing |
| Ability to connect cash drawer | 1 box |
| Weight | 0.75 kg |
| Interfaces | USB |
| Barcode printing support | UPC-A, UPC-E, EAN-13, EAN-8, CODE39, ITF25, CODEBAR, CODE93, CODE128 |
| Colour | The black |
| Type of | Desktop |
| Type of printing | Thermal printing |
| Operating system | Win2000 |
| Maximum print speed | 70 mm / s |
| Font size | B: 9 x 17 dots |
| Storage temperature | From -20 to +60 ° C |
| Power supply | 100 - 240 V |
| Number of characters per line | 32 |
| Sensors | Paper end sensor |
| Consumable width | 58 mm |
| Operating Humidity | 85% |
| Consumable diameter | 83 mm |
| Power consumption | 31 W |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.