Hard Drive 3.5 "2TB SEAGATE Exos 7E2 SATA (ST2000NM0008)
The Seagate Enterprise Capacity 3.5 hard drive is the most ergonomic and efficient model in its class. Differs lightning speed data transfer - 194 Mb / s. This is 100% more than previous generation HDD drives.
Overview of the advantages of this model
Seagate Enterprise Capacity supports the 9th generation technology, which allows you to work with unstructured data. Therefore, in the reliability and performance of this device can be no doubt.
Hard disk performance is also excellent. It works around the clock and without fail.
HDD storage capacity - 2 TB. It withstands enterprise-class workloads, making it an excellent option for data centers. However, you can use this hard drive for home or office PCs.
Main characteristics:
- form factor - 3.5 inches;
- amount of cache memory - 128 Mb;
- standby time - 4.16 ms.
Buy a hard disk Seagate Enterprise Capacity at a bargain price from us in the online store. In the catalog you will find it by article number ST2000NM0008. Delivery is carried out in any city of Ukraine.
additional characteristics
| Noise level | 2.2 Bel in Idle mode, 2.6 Bel in Performance seek mode - typical 2.4 Bel in Idle mode, 2.8 Bel in Performance Search mode - maximum |
| Power consumption | 7 W - typical |
| Idle mode power consumption | 4.7 W |
| AFR (Annualized failure rate) | 0.44% |
| Maximum overload | 70G with a duration of 2 ms when reading, 40G with a duration of 2 ms when writing; 200G duration 1 ms or 300G duration 2 ms in the off state |
| Rotational vibration protection | There is; 12.5 rad / s2 up to 1500 Hz |
| Advanced format | Not |
| MTBF | 2 million hours |
| Working temperature | 5 ~ 60 ° C |
| В наявності | Так |
| Main characteristics | |
| Type of | HDD |
| Manufacturer | Seagate |
| Hard disk capacity | 2 TB |
| Form factor | 3.5 |
| Interface | SATA III (6Gb/s) |
| Spindle speed, rpm | 7200 |
| Buffer size, MB | 128 MB |
| Series | Enterprise Capacity |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 60 months |
| Purpose | For server |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.