ASUS Wi-Fi Network Card USB-AC53NANO
Wi-Fi 802.11ac Dual Band USB Wireless Adapter
- Incredibly compact USB wireless adapter
- Support for high-speed standard Wi-Fi 802.11ac
- Work in two frequency bands
| Supported Network Standards | IEEE 802.11 ac |
| Product category | AC1200 enhanced AC performance: 300 + 867 Mbps |
| Interface | USB 2.0 |
| Data transfer rate | 802.11 ac: downlink up to 867 Mbps, uplink up to 867 Mbps (20 / 40MHz) 802.11 a / b / g / n / ac: downlink up to 300 Mbps, uplink up to 300 Mbps (20 / 40MHz) |
| Antennas | 2 x PIFA |
| Transmit / Receive | MIMO technology |
| Operating frequency | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Protection | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA2-PSK, WPA-PSK |
| Certificates | CE, FCC, IC, NCC |
| Dimensions | 20 x 14 x 7 ~ mm (L x W x H) (Without Bezel) |
| Weight | 5 g (Device Only) |
| OS support | Windows 7 32-bit / 64-bit Windows 8 32-bit / 64-bit Windows® 10 32-bit / 64-bit Windows® 8.1 32-bit / 64-bit |
| Completion | Support CD Warranty card |
| Note | * The IEEE 802.11ac specifications. Actual performance may be subject to network conditions. Connected devices must be 802.11ac-compatible for best results. |
| В наявності | Так |
| Type of | Wireless adapter |
| Manufacturer | Asus |
| Connection type | USB |
| Weight of packing | 0.1 kg |
| Warranty | 36 months |
| Network connection type | Wireless |
| Purpose | не задано |
| Speed adapter | 1167 Mbit Wi-Fi |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.