Cooler for the case Noctua iPPC (NF-F12iPPC-3000 PWM)
Noctua iPPC case cooler (NF-F12iPPC-3000 PWM) is designed for industrial use in servers and workstations. Where power and reliability come to the fore. It features a more powerful three-phase motor and a more robust construction made of glass fiber reinforced polyamide. The fan uses a magnetic suspension bearing (second generation self-stabilizing hydrodynamic bearing), called SSO2.
Noctua iPPC case cooler (NF-F12iPPC-3000 PWM) of the industrialPPC series is equipped with a 120mm fan with a rotation speed of 3000 rpm / min, the noise level is 43.5 dB. The model meets the requirements of the IP52 environmental protection rating, thanks to which the fan is not afraid to be under a leaking CBO radiator .
| В наявності | Так |
| Number of fans | 1 |
| Fan diameter | 120 mm |
| Rotation speed control | There is |
| Air flow | 109.8 CFM |
| The size | 120 x 120 x 25 mm |
| Pressure | 7.63 mmH2O |
| Bearing type | SSO2 Bearing |
| Mean time to failure (MTBF) | 150000 h |
| Noise level | 43.5 dB |
| Fan power supply | 12V |
| Highlight color | Not |
| Current consumed by fans | 0.3 A |
| Maximum fan speed | 3000RPM |
| Fan power consumption | 3.6 W |
| Type of connection connector | 4pin |
| Material | Plastic |
| Main characteristics | |
| Type of | Fan |
| Manufacturer | Noctua |
| Purpose | For the body |
| Fan size, mm | 120 |
| Fan speed, rpm | 3000 |
| Bearing type | Self-stabilizing hydrodynamic |
| Maximum noise level, dB | 41.3 |
| Additionally | |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 72 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.