Sony 50mm, f/2.8 Macro lens for cameras NEX FF (SEL50M28.SYX)
A minimum focal length of 16 cm allows the photographer to get close to the object and shoot great close-ups in 1: 1 scale.
At the same time, the camera practically does not have to be moved in search of a suitable distance, so if you use the subject table for shooting, you will not even have to get up because of it.
Lens SONY 50mm, f / 2.8 Macro for NEX FF cameras is indispensable for everyday photography.
High-performance optical design with an element of low-dispersion glass minimizes chromatic aberration even when shooting from short distances, so that the frame remains sharp over the entire area.
Compact dimensions and low weight provide amazing mobility and ease of handling, making this lens ideal for everyday use.
Using the switch, you can easily switch between manual and automatic focus mode for shooting spectacular macro.
The focus limit limiter of the lens additionally speeds up autofocus, and a special hold button allows you to lock the focus, which provides full control over the settings.
The standard focal length of 50 mm makes the lens ideal for landscape and portrait photography, as well as taking close-up photos.
The aspherical element carefully eliminates the curvature of the field, ensuring maximum image quality from the center to the edges of the frame.
| В наявності | Так |
| Type of | Lens |
| Manufacturer | Sony |
| Longest focal length | 50 mm |
| Maximum aperture | f/4 |
| Minimum aperture | f/22 |
| Change focal length | Fixed lenses |
| Viewing angle | 76 - 15 degrees horizontally |
| Type of | Macro Lens |
| Filter diameter | 72 mm |
| Stabilization | With image stabilization |
| Mount type | Sony E-mount |
| Construction (elements / groups) | 8/7 |
| The number of diaphragm blades | 7 |
| Shortest focal length | 50 mm |
| Weight of packing | 0.35 kg |
| Warranty | 24 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.