Air cooling for NZXT case, AER F120 FAN DUAL PACK (2x 120 mm) (RF-AF120-D1)
Productive fan NZXT Aer F allows you to increase the air exchange inside the computer case. It is designed to provide optimal air flow and is equipped with an efficient airflow system. This system with beveled edges and tips with tips supports powerful airflow and reduces drag. Hydrodynamic Aer F bearings ensure quiet, reliable and stable operation, as well as high performance cooling systems with adjustable backlighting.
| Material | Plastic |
| Fan diameter | 120 mm |
| The size | 120 x 120 x 26 mm |
| Bearing type | HDB (hydrodynamic) |
| Noise level | 33dB |
| Highlight color | Various options |
| Maximum fan speed | 1500RPM |
| Type of connection connector | 4pin |
| Main characteristics | |
| Type of | Fan |
| Manufacturer | NZXT |
| Purpose | For the body |
| Fan size, mm | 120 |
| Fan speed, rpm | 500 - 1500 |
| Bearing type | Hydrodynamic |
| Maximum noise level, dB | 33 |
| Additionally | |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.