DAHUA DH-HAC-HDW1400EMP-A (2.8) security camera (DH-HAC-HDW1400EMP-A (2.8 mm) ))
Form factor: dome
Video signal type: CVBS
HD-CVI
Resolution: 4 MP
Matrix: 1/3"
Aperture: f/2.0
ISO: 0.03 lux
Lens type: monofocal
Focal length: 2.8mm
Horizontal viewing angle: 99.7°
Panning angle: 0...360°
Tilt angle: 0...78°
Backlight: IR
Illumination range: 50m
Maximum video resolution: 2688 × 1520
Maximum frame rate (PAL): 25 fps
Signal-to-noise ratio: 65dB
Image enhancement technologies: DWDR (software dynamic range)
BLC (backlight compensation)
HLC (high light compensation)
Audio input: built-in microphone
Audio output: none
Power supply: DC 12V
> Max. power consumption: 4.1 W
Protection standard: IP67
Operating temperature: -40...60 °C
Max. operating humidity: 95%
Dimensions: 106 × 106 x 93.7 mm
Weight: 420 g
| Manufacturer | DAHUA |
| Camera type | HD-CVI |
| Resolution | 4 Mp |
| Type of shell | Dome |
| Connection type | Wired |
| Focal length | 2.8mm |
| Matrix Format | 1/3“ |
| PoE | No |
| Infrared illumination range | 50 m |
| Protection | IP67 |
| Microphone | There is |
| Colour | White |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.