DS-2CE56H1T-IT3Z (2.8-12 mm) 5 MP Turbo HD Camcorder Hikvision (22663)
Camera DS-2CE56H1T-IT3Z
Sensor: 1/3 Progressive Scan CMOS
Number of effective pixels: 2592(H)x1944(V)
Minimum illumination: 0.01 Lux @ (F1.2, AGC on)
0 Lux @ with IR
Shutter speed: 1/25 ~ 1/50,000s
Lens: Motorized lens 2.8-12mm @ F2.0
Angle of view: 28-86
Lens mount: M14
Adjustment angles: Pan: 0 - 360, Tilt: 0 - 75 Rotation: 0-360
Day/Night Mode: ICR Filter
Timing: Internal
Video Rate: 2592x1944 - 20fps.
Video output: HD-TVI output
OSD menu
AGC Supports
Day/Night mode Color / B&W / Smart
White balance ATW / MWB
BLC Supports
Functions Digital Noise Canceling, Mirror, SMART IR
General
Operating Environment: -40C ~ +60C
Humidity 90% or less (non-condensing)
e: DC 12V (+-15%)
Power consumption: 6 W
Degree of protection IP67
IR illumination up to 40 meters
Dimensions: 134х123х111 mm
Weight: 750g
| Manufacturer | Hikvision |
| Camera type | HD-TVI camera |
| Resolution | 5 MP |
| Type of shell | Dome |
| Connection type | Wired |
| Focal length | 2.8 - 12 mm |
| Matrix Format | 1/3“ |
| PoE | No |
| Infrared illumination range | 40 m |
| Protection | IP67 |
| Microphone | Not |
| Colour | White |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.