DS-2CE56D0T-IT3F 2.0MP Turbo HD Camcorder (2.8mm ) (DS-2CE56D0T-IT3F (2.8))
Camera DS-2CE56D0T-IT3F
Sensor: 1/3 Progressive Scan CMOS
Number of effective pixels: 1920(H)x1080(V)
Minimum illumination: 0.01 Lux @ (F1.2, AGC on)
0 Lux @ with IR
Shutter speed: 1/25 ~ 1/50,000s
Lens: 2.8mm @ F2.0
Angle of view: 103
Lens mount: M12
Adjustment angles: Pan: 0 - 360, Tilt: 0 - 75, Rotation: 0 - 360
Day/Night mode: ICR filter
Timing: Internal
Video bitrate: 1080p - 25fps.
Video output: Support formats: TVI / AHD / CVI / CVBS
Signal-to-noise ratio: more than 62dB
General
Operating environment: -40C ~ +60C
Humidity 90% or less (non-condensing)
Power supply: DC 12V
Power consumption: 4 W
Degree of protection IP66
IR illumination up to 40 meters
Dimensions: ;Ф110х89 mm
Weight: 350 g
| Manufacturer | Hikvision |
| Camera type | HD-TVI camera |
| Resolution | 2 Mp |
| Type of shell | Dome |
| Connection type | Wired |
| Focal length | 2.8mm |
| Matrix Format | 1/3“ |
| PoE | No |
| Infrared illumination range | 40 m |
| Protection | IP66 |
| Microphone | Not |
| Colour | White |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.