Cooler for the case Vinga RGB fan-06
The cooler for the Vinga case is a fan for removing warm air from the case with a comfortable noise level and low energy consumption. The cooler complies with the RoHS (Restriction of Hazardous Substances) standard, made only from environmentally friendly materials.
All the power consumed by the computer "iron" is released as heat. As a rule, from 40% to 80% of the nominal power of the power supply unit is consumed by the system and goes to heat. The regular fan in the power supply unit may not be enough to remove even the minimum power. Therefore, the best solution for removing heat from the case will be to purchase an additional cooler .
| В наявності | Так |
| Number of fans | 1 |
| Fan diameter | 120 mm |
| Air flow | 31.37 CFM |
| The size | 120 x 120 x 25 mm |
| Pressure | 1.19 mmH2O |
| Bearing type | HDB (hydrodynamic) |
| Mean time to failure (MTBF) | 40,000 h |
| Noise level | 22 dB |
| Fan power supply | 12V |
| Highlight color | Various options |
| Current consumed by fans | 0.72 A |
| Maximum fan speed | 1100RPM |
| Type of connection connector | 6 pin rgb controller |
| Material | Plastic |
| Main characteristics | |
| Type of | Cooler |
| Manufacturer | Vinga |
| Purpose | For the body |
| Fan size, mm | 120 |
| Fan speed, rpm | 1100 |
| Bearing type | Hydrodynamic |
| Maximum noise level, dB | 22 |
| Additionally | |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.