DS-2CE16C5T-IT3 (3.6) Surveillance camera HIKVISION (DS-2CE16C5T-IT3(3.6MM))
Form factor: directional
Video signal type: CVBS
AHD
HD-TVI
Resolution: 1.3 MP
Matrix : 1/2.7"
Aperture: f/1.2
ISO: 0.001 lux
Lens type: monofocal
Focal length: 3.6mm
Horizontal Viewing Angle: 74.6°
Panning Angle: 0...360°
Tilt Angle: 0...90°
Backlight: IR
Backlight Range: 40m
Maximum Video Resolution: 1305 × 977
Maximum frame rate (PAL): 30 fps
Interfaces and ports: 2× BNC
Signal-to-noise ratio: 62dB
Advanced features: motion detection
privacy masks
Image enhancement technologies: 3D DNR (3D noise reduction)
DWDR (Program Dynamic Range)
Audio Input: none
Audio Output: none
Lens Mount: M12
Power: DC 12V
> Max. power consumption: 4.5 W
Protection standard: IP66
Operating temperature: -30...60 °C
Max. operating humidity: 90%
Dimensions: 105 × 104.8 x 263.1 mm
Weight: 950 g
Video signal type: CVBS
AHD
HD-TVI
Resolution: 1.3 MP
Matrix : 1/2.7"
Aperture: f/1.2
ISO: 0.001 lux
Lens type: monofocal
Focal length: 3.6mm
Horizontal Viewing Angle: 74.6°
Panning Angle: 0...360°
Tilt Angle: 0...90°
Backlight: IR
Backlight Range: 40m
Maximum Video Resolution: 1305 × 977
Maximum frame rate (PAL): 30 fps
Interfaces and ports: 2× BNC
Signal-to-noise ratio: 62dB
Advanced features: motion detection
privacy masks
Image enhancement technologies: 3D DNR (3D noise reduction)
DWDR (Program Dynamic Range)
Audio Input: none
Audio Output: none
Lens Mount: M12
Power: DC 12V
> Max. power consumption: 4.5 W
Protection standard: IP66
Operating temperature: -30...60 °C
Max. operating humidity: 90%
Dimensions: 105 × 104.8 x 263.1 mm
Weight: 950 g
| Manufacturer | Hikvision |
| Camera type | HD-TVI camera |
| Resolution | 1.3 MP |
| Type of shell | Cylindrical |
| Connection type | Wired |
| Focal length | 3.6 mm |
| Matrix Format | 1/2.7" |
| PoE | No |
| Infrared illumination range | 40 m |
| Protection | IP66 |
| Microphone | Not |
| Colour | White |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.