Videcam Hikvision DS-2CD1621FWD-IZ (2.8-12)
Ip video surveillance camera are completely independent designs.
If the camera is equipped with an SD card slot, it can also work autonomously, saving recorded audio and video to a memory card.
You can monitor and view videos from the IP camera from any connected and configured device.
Surveillance takes place online.
IP video camera Hikvision DS-2CD1621FWD-IZ – an outdoor network camera with a motorized lens, equipped with a slot for installing a micro-SD card and LED IR illumination up to 30 meters, capable of transmitting a high-quality, color image in 2MP resolution.
IP-camera DS-2CD1621FWD- IZ is assembled on a light-sensitive CMOS sensor.
The camera is equipped with a transfocal lens with a focal length of 2.8 - 12 mm with an aperture of 1.4, which provides a remote change in the horizontal angle of view within – 35 - 100° .
| В наявності | Так |
| Manufacturer | Hikvision |
| Camera type | IP camera |
| Resolution | 2 Mp |
| Type of shell | Cylindrical |
| Connection type | Wired |
| Focal length | 2.8 - 12 mm |
| Matrix Format | 1/2.8" |
| PoE | Yes |
| Infrared illumination range | 30 m |
| Protection | IP67 |
| Microphone | Not |
| Colour | White |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.