CCTV camera HikVision DS-2CE56C0T-IRMF (2.8) (DS-2CE56C0T-IRMF (2.8 mm ))
HikVision DS-2CE56C0T-IRMF is a budget multi-format surveillance camera with support for modern HD formats (TVI/AHD/CVI) and analogues. Given its versatility, the camera will first of all please users who want to upgrade their existing monitoring system.
The innovative 1/3-inch high-performance CMOS sensor is behind the amazing 2MP image quality with high detail and realistic transmission. with progressive scanning system. Recording is smooth and lag-free in real time, that is, at 25 frames per second.
The DS-2CE56C0T-IRMF camcorder does a good job of 24/7 video surveillance. For night shooting, it has Smart IR illumination on board. The capabilities of this backlight allow you to monitor in an environment with very poor lighting or even in complete darkness at a distance of up to 20 meters. .
| Manufacturer | Hikvision |
| Camera type | HD-TVI camera |
| Resolution | 1 MP |
| Type of shell | Dome |
| Connection type | Wired |
| Focal length | 2.8mm |
| Matrix Format | 1/3“ |
| PoE | No |
| Infrared illumination range | 20 m |
| Protection | IP66 |
| Microphone | Not |
| Colour | White |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.