CCTV camera HikVision DS-2CD2543G0-IS (2.8) (DS-2CD2543G0-IS (2.8 mm ))
The DS-2CD2543G0-IS camcorder features a small white dome design that looks great on any surface. It is characterized by the presence of a built-in microphone and audio input and output, which allows you to organize two-way audio communication. The network connection is organized through the RJ45 connector (10M/100M). The presence of a slot for memory cards up to 128 GB will provide local storage of information.
The camera has a very high resolution of 4 MP, which makes it an excellent option for organizing video surveillance in those places where it is necessary to arrange surveillance of the best possible quality with the ability to see in detail even small objects in the video. The camera has features, including smart ones, that will help achieve a better image and enhance the security system. You can also adjust additional video parameters, such as: saturation, brightness, contrast, sharpness, and others. .
| Manufacturer | Hikvision |
| Camera type | IP camera |
| Resolution | 4 Mp |
| Type of shell | Dome |
| Connection type | Wired |
| Focal length | 2.8mm |
| Matrix Format | 1/3“ |
| PoE | Yes |
| Infrared illumination range | 10 m |
| Protection | IP66 |
| Microphone | There is |
| Colour | White |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.