Videcam Hikvision DS-2CD2955FWD-IS (1.05)
HikVision DS-2CD2955FWD-IS video surveillance camera (1.05)
Hikvision DS-2CD2955FWD-IS network video camera (1.05 mm) supporting HIKSSL encryption system. The device stands out for having a wide-angle fisheye lens and can be used with high efficiency for panoramic video recording with digital zoom. A huge range of automatic image adjustment features are at your disposal to make your surveillance system as efficient as possible.
Look out for the 5-megapixel 1/2.5'' CMOS sensor, which will allow you to monitor with high resolution 2560 x 1920 at 25 fps. There is support for installing a 128 GB Micro-SD drive and working with network storage to record video without using a recorder. Additionally, it is worth noting the sound input / output, connectors for alarm sensors, as well as built-in IR-illumination up to 8 meters, which will allow you to shoot in complete darkness. Remote mobile monitoring through software Hik-Connect.
| В наявності | Так |
| Manufacturer | Hikvision |
| Camera type | IP camera |
| Resolution | 5 MP |
| Type of shell | Dome |
| Connection type | Wired |
| Focal length | 1.05 mm |
| Matrix Format | 1/2.5" |
| PoE | Yes |
| Infrared illumination range | 8 m |
| Protection | Not |
| Microphone | Not |
| Colour | White |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.