Patch panel 19" 24xRJ-45 UTP cat. 6, 1U Molex (PID-00141) (PID-00141-EU)
Distribution panels of the PowerCat 6 series.
This product is designed for high-speed data transfer protocols - Gigabit Ethernet.
Compatibility with the requirements of the standard for category 6 at the component level is confirmed by tests with certificates from the independent laboratory ETL SEMKO.
The compensation system is implemented directly on the PCB.
The use of KATT-type connectors speeds up and simplifies cable installation.
| Category | category 6 |
| type of instalation | 19 "panel |
| Execution type | unshielded |
| Logistic weight and size characteristics | |
| Volume | 3060 cu. cm. |
| Weight | 1100 grams |
| Length | 60 mm |
| Width | 100 mm |
| Height | 510 mm |
| В наявності | Так |
| Manufacturer | Molex |
| Type of | Patch panel |
| Patch panel type | Unshielded (UTP) |
| Height ,U | 1 |
| Width, (inch) | 19 |
| Category | cat 6 |
| Number of ports | 24 |
| Cable organizer | There is |
| RJ-12 | Not |
| RJ-45 | Yes |
| Weight of packing | 9 kg |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.