DS-2CE16U0T-IT3F (3.6 mm) 8MP Turbo HD Camcorder Hikvision
View (form factor)
Cylindrical
IR distance
60 meters
Recording
To HDD
Purpose
For home, For apartment, For shop, For office, Indoor, For country house
Features
IR illumination, High definition
Resolution
8 MP
Installation
Outdoor, Indoor
Specifications
Weight
420 g
Type (form factor)
Cylindrical
Recording
To HDD
Framerate
TVI: 8 Mp@12.5fps, 4 < a href=''mailto:Mp/2Mp@25''>Mp/2Mp@25 fps, AHD: 8Mp@15k/ c CVI: 8MP@12.5fps CVBS: PAL/NTSC
IR Range
60 meters
Protection class
IP67
Image sensor
8.29MP CMOS
Power/Consumption
DC 12V ±25% / 2.9W
Size
81.9 x 86.7 x 217.9 mm
Resolution
8 MP
Recording Resolution
3840 x 2160
Viewing Angle
79°
Installation
Indoor, Outdoor
Sensitivity
0.01 Lux/F1.2(Color), 0 Lux with IR
| Manufacturer | Hikvision |
| Camera type | HD-TVI camera |
| Resolution | 8 MP |
| Type of shell | Cylindrical |
| Connection type | Wired |
| Focal length | 3.6 mm |
| Matrix Format | CMOS |
| PoE | No |
| Infrared illumination range | 60 m |
| Protection | IP67 |
| Microphone | Not |
| Colour | White |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.