DS-2CE72DFT-PIRXOF28 (2.8mm) Turbo HD Camcorder HIkvision
Type (form factor)
Dome
Recording
To HDD
Purpose
For home, For apartment, For shop, Office, Indoor, Outdoor
Features
Wide Angle, High Definition, ColorVu
Resolution
2 MP
Installation
Outdoor, Indoor
Specifications
Frame rate
TVI: 1080p@25fps AHD: 1080p@25fps CVI: 1080p@25fps CVBS: PAL/NTSC
PIR sensor
Angle: 110°, range: 11 m
IR range
20 meters
Protection class
IP67
Matrix
2MP CMOS
Lens
2.8mm, 104° FOV
Power/Consumption
DC 12V ±25%, 6.6W
Resolution
2 MP
Recording resolution
2 MP, 1920 x 1080
Alarm
1 out
Installation
Indoor, Outdoor
Chu Vitality
0.0005 Lux (F1.0,AGC On), 0 Lux with visible light
| Manufacturer | Hikvision |
| Camera type | HD-TVI camera |
| Resolution | 2 Mp |
| Type of shell | Dome |
| Connection type | Wired |
| Focal length | 2.8mm |
| Matrix Format | CMOS |
| PoE | No |
| Infrared illumination range | 20 m |
| Protection | IP67 |
| Microphone | Not |
| Body material | Plastic/metal |
| Colour | White |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.