Videcam IMOU HAC-FA41P (3.6)
Form factor: directional
Video signal type: HD-CVI
Resolution: 4MP
Image sensor: 1/2.7"
Lens type: monofocal
Focal length: 3.6mm
Horizontal angle of view: 89°
Vertical angle of view: 48°
Diagonal viewing angle: 107°
Panning angle: 0...360°
Tilt angle: 0...90°
Backlight: IR
Illumination distance: 20m
Maximum video resolution: 2560 × 1440
Maximum frame rate (PAL): 25 fps
Interfaces and ports: 1× BNC
Audio input: none
Audio output: none
Power supply: DC 12V
Max. power consumption: 3.7 W
Protection standard: IP67
Operating temperature: -40...60 °C
Max. operating humidity: 95%
Dimensions: ø70 × 148 mm
Weight: 150 g
Video signal type: HD-CVI
Resolution: 4MP
Image sensor: 1/2.7"
Lens type: monofocal
Focal length: 3.6mm
Horizontal angle of view: 89°
Vertical angle of view: 48°
Diagonal viewing angle: 107°
Panning angle: 0...360°
Tilt angle: 0...90°
Backlight: IR
Illumination distance: 20m
Maximum video resolution: 2560 × 1440
Maximum frame rate (PAL): 25 fps
Interfaces and ports: 1× BNC
Audio input: none
Audio output: none
Power supply: DC 12V
Max. power consumption: 3.7 W
Protection standard: IP67
Operating temperature: -40...60 °C
Max. operating humidity: 95%
Dimensions: ø70 × 148 mm
Weight: 150 g
| Manufacturer | imou |
| Camera type | HD-CVI |
| Resolution | 4 Mp |
| Type of shell | Cylindrical |
| Connection type | Wired |
| Focal length | 3.6 mm |
| Matrix Format | 1/2.7" |
| PoE | No |
| Infrared illumination range | 20 m |
| Protection | IP67 |
| Microphone | Not |
| Colour | White |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.