Monitor GIGABYTE M28U (M28U Gaming Monitor)
Model: M28U
Screen Diagonal: 28"
Maximum Resolution: 3840 × 2160
Aspect ratio: 16:9
Matrix type: IPS
Response time: 1ms
Screen surface: matte
Backlight type : WLED
Display brightness: 300 cd/m²
Contrast ratio: 1000 :1
Refresh rate: 144Hz
Vertical refresh rate: 48...144 Hz
Adaptive Screen Refresh Technology: AMD FreeSync
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
HDR : DisplayHDR 400
sRGB: 120%
DCI-P3: 94%
Video connectors: 1× DisplayPort
2 x HDMI
Audio jacks: output
USB hub: 3 × USB 3.0
Built-in speakers: 2 × 3W
Ergonomics: height adjustable
Tilt angle: -5...20°
Wall mount (VESA): 100× 100 mm
Power consumption (standard): 115W
Power consumption (standby): 0.5W
Dimensions (without stand): 636.5 × 372.3 x 63.1mm
Dimensions: 636.5× 534.2.times. 193.6 mm
Weight (without stand): 5.18kg
Weight: 6.93kg
Frame color: black
Screen Diagonal: 28"
Maximum Resolution: 3840 × 2160
Aspect ratio: 16:9
Matrix type: IPS
Response time: 1ms
Screen surface: matte
Backlight type : WLED
Display brightness: 300 cd/m²
Contrast ratio: 1000 :1
Refresh rate: 144Hz
Vertical refresh rate: 48...144 Hz
Adaptive Screen Refresh Technology: AMD FreeSync
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
HDR : DisplayHDR 400
sRGB: 120%
DCI-P3: 94%
Video connectors: 1× DisplayPort
2 x HDMI
Audio jacks: output
USB hub: 3 × USB 3.0
Built-in speakers: 2 × 3W
Ergonomics: height adjustable
Tilt angle: -5...20°
Wall mount (VESA): 100× 100 mm
Power consumption (standard): 115W
Power consumption (standby): 0.5W
Dimensions (without stand): 636.5 × 372.3 x 63.1mm
Dimensions: 636.5× 534.2.times. 193.6 mm
Weight (without stand): 5.18kg
Weight: 6.93kg
Frame color: black
| Viewing angles (horiz. / vertical .) | 178/178 |
| Position adjustment | Tilt adjustment |
| Monitor Type | Frameless |
| VESA | 100mm x 100mm |
| Brightness | 300 cd/m 2 |
| Image Enhancement Technologies | Flicker-Free |
| Update frequency | 144 Hz |
| Built-in speakers | There is |
| В наявності | Так |
| Screen surface | Matt |
| Interfaces and Connections | 1 x H eadphone |
| Modification | M28U Gaming Monitor |
| Type of | Monitor |
| Manufacturer | Gigabyte |
| HDMI | Yes |
| VGA | Not |
| DVI | Not |
| DisplayPort | Yes |
| Webcam | Not |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 36 months |
| Colour | The black |
| For gamers | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Matrix type | IPS/S-IPS |
| Screen size, inches | 27-28" |
| 3D support | Not |
| Backlight | LED (led backlight) |
| Monitor diagonal | 28 |
| Screen resolution | 3840x2160 |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.