Videcam Hikvision DS-2CD1321-I(F) (4.0)
Application: Outdoor
Form Factor: Dome
Resolution: 2 MP
Matrix Size: 1/2.7"
Light sensitivity: 0.01 lux
Lens type: monofocal
Lens mount: M12
Focal length: 4mm
Aperture: F2. 0
Horizontal viewing angle: 90°
Vertical viewing angle: 48°
Backlight: IR
Approximate illumination range: 30 m
Video resolution: 1920×1080, 1280×720 @25fps
Compression format: H.264+
H.264
Image enhancement technology : 3D NR (3D noise reduction)
BLC (backlight compensation)
Interface: Fast Ethernet
Video analytics: motion detection
Audio input: none
Audio Output: none
Siren: none
Local Storage: none
Power: none
DC 12V, PoE (802.3af)
Max. power consumption: 6.5 W
Protection standard: IP67
Operating temperature range: -30...60 °C
Max. operating humidity: 95%
Colour: white
Dimensions: ø110 × 85.3 mm
Weight: 320 g
Form Factor: Dome
Resolution: 2 MP
Matrix Size: 1/2.7"
Light sensitivity: 0.01 lux
Lens type: monofocal
Lens mount: M12
Focal length: 4mm
Aperture: F2. 0
Horizontal viewing angle: 90°
Vertical viewing angle: 48°
Backlight: IR
Approximate illumination range: 30 m
Video resolution: 1920×1080, 1280×720 @25fps
Compression format: H.264+
H.264
Image enhancement technology : 3D NR (3D noise reduction)
BLC (backlight compensation)
Interface: Fast Ethernet
Video analytics: motion detection
Audio input: none
Audio Output: none
Siren: none
Local Storage: none
Power: none
DC 12V, PoE (802.3af)
Max. power consumption: 6.5 W
Protection standard: IP67
Operating temperature range: -30...60 °C
Max. operating humidity: 95%
Colour: white
Dimensions: ø110 × 85.3 mm
Weight: 320 g
| Manufacturer | Hikvision |
| Camera type | IP camera |
| Resolution | 2 Mp |
| Type of shell | Dome |
| Connection type | Wired |
| Focal length | 4 mm |
| Matrix Format | 1/2.7" |
| PoE | Yes |
| Infrared illumination range | 30 m |
| Protection | IP67 |
| Microphone | Not |
| Colour | White |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.