Videcam HIKVISION DS-2CE16U7T-IT3F (3.6)
Form factor: directional
Video signal type: AHD
HD-CVI
HD-TVI
Resolution: 8 MP
Aperture: f/1.2
Light sensitivity: 0.003 lux
Lens type: monofocal
Focal length: 3.6 mm
Angle of view horizontally: 79 °
Illumination: IR
Illumination range: 60 m
Maximum video resolution: 3840 × 2160
Maximum frame rate (PAL): 30 k/sec
Interfaces and ports: 1 × BNC
Image enhancement technologies: 3D DNR (3D noise reduction)
BLC (backlight compensation)
HLC (highlight compensation)
Audio input: none
Audio output: none
Lens mount: M16
Power supply: DC 12 V
Max. power consumption: 4 W
Protection standard: IP67
Operating temperature: -40...60 °C
Max. working humidity: 90%
Dimensions: 81.9 × 86.7 x 217.9 mm
Weight: 560 g
Video signal type: AHD
HD-CVI
HD-TVI
Resolution: 8 MP
Aperture: f/1.2
Light sensitivity: 0.003 lux
Lens type: monofocal
Focal length: 3.6 mm
Angle of view horizontally: 79 °
Illumination: IR
Illumination range: 60 m
Maximum video resolution: 3840 × 2160
Maximum frame rate (PAL): 30 k/sec
Interfaces and ports: 1 × BNC
Image enhancement technologies: 3D DNR (3D noise reduction)
BLC (backlight compensation)
HLC (highlight compensation)
Audio input: none
Audio output: none
Lens mount: M16
Power supply: DC 12 V
Max. power consumption: 4 W
Protection standard: IP67
Operating temperature: -40...60 °C
Max. working humidity: 90%
Dimensions: 81.9 × 86.7 x 217.9 mm
Weight: 560 g
| Manufacturer | Hikvision |
| Camera type | HD-TVI camera |
| Resolution | 8 MP |
| Type of shell | Cylindrical |
| Connection type | Wired |
| Focal length | 3.6 mm |
| Matrix Format | 1/3“ |
| PoE | No |
| Infrared illumination range | 60 m |
| Protection | IP67 |
| Microphone | Not |
| Colour | White |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.