TP-Link MC100CM media converter
| Standards and Protocols | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
|---|---|
| Basic functions | Semi / Full duplex FX port Full duplex flow control (IEEE 802.3x) Half Duplex Flow Control (Backpressure) Increasing the length of fiber optic cable by 2 km The Link Fault Passthrough and Far End Fault features minimize losses due to connection failures. |
| Ports | 1 100M SC port 1,100M RJ45 port (Auto MDI / MDIX) |
| Wavelength | 1310 nm |
| 10BASE-T network environment | UTP cable category 3, 4, 5 (maximum 100 m) EIA / TIA-568 100Ω STP (maximum 100 m) |
| Network environment 100BASE-T | UTP cable category 5, 5e (maximum 100 m) EIA / TIA-568 100Ω STP (maximum 100 m) |
| 100BASE-FX network environment | Multimode Fiber Optic Cable |
| LED indicators | PWR, FDX / Col, Link / Act, SPD |
| Sizes (ShhDhV) | 94.5 x 73.0 x 27.0 mm |
| Power Supply | External power supply |
| Maximum power consumption | 2.5 W |
| Safety and radiation levels | FCC, CE, RoHS |
| Environment | Operating temperature: 0 ℃ to 40 ℃ Storage temperature: -40 ℃ to 70 ℃ Humidity (operating mode): 10% -90% non-condensing Humidity (during storage): 5% -90% non-condensing |
| В наявності | Так |
| Manufacturer | TP-Link |
| Type of | Media converter |
| Type of optical connection | Simplex |
| Optical SC | Yes |
| Optical fiber type | Multimode |
| RJ-45 | Yes |
| Weight of packing | 0.5 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.