Memory card Transcend 16 Gb CF (133X) (TS16GCF133)
TRANSCEND NAND Flash Compact Flash 16384MB 133x
The 133X CF cards are designed for serious users who have strict requirements for performance and reliability of flash cards, for example, for professional photographers and reporters. In order to ensure maximum compatibility and speed, the 133X CF cards function both in dual channel mode and in Ultra DMA mode 4 mode.
| Memory technology: | NAND Flash |
| Memory Form Factor: | Compact flash |
| Memory Capacity: | 16384 MB |
| Data transfer rate when writing to Flash media: | 21.5 MB / s |
| Wear resistance: | 10.000 cycles / logical sector |
| Speed Rating: | 133 X |
| Security Tools: | ECC technology |
| Maximum ambient temperature during operation: | 84 ° C |
| The minimum ambient temperature at work: | -24 ° C |
| Maximum supply voltage: | 5 V |
| Minimum supply voltage: | 3.3 V |
| Type of packaging: | Retail |
| Depth: | 36.4 mm |
| Height: | 3.3 mm |
| Width: | 42.8 mm |
| Nominal weight: | 0.011 kg |
| Warranty: | Yes |
| Warranty period: | 9999 months |
| Warranty Evaluation Criteria: | Serial number |
| Pieces in a package: | one |
| В наявності | Так |
| Type of | Memory card |
| Manufacturer | Transcend |
| Speed | 133x |
| Weight of packing | 0.05 kg |
| Warranty | 60 months |
| Card type | CompactFlash (CF) |
| Memory Capacity (GB) | 16 GB |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.