External optical drive BD-WR (Blu-Ray) Asus SBW-06D2X-U / BLK / G / AS (90-DT20305-UA151KZ)
SBW-06D2X-U is a modern Blu-ray burner .
A distinctive feature of the SBW-06D2X-U drive is support for the BDXL format, in which the maximum amount of data recorded on one disc is increased to 100 and 128 gigabytes using three-layer and four-layer media, respectively.
This drive is capable of burning Blu-ray discs at 6x speed. Technology Auto Tuning Power provides excellent quality recordable discs.
The encryption feature allows you to protect data on recordable optical discs with a password.
SBW-06D2X-U has a beautiful body and an elegant stand, on which it can be installed either horizontally or vertically.
Innovative design of this device has been recognized by experts who awarded him the prestigious award of the design competition iF.
| Execution | external small form factor - SLIM |
| Connection interface | USB 2.0 |
| BD-R reading speed | 6 x |
| BD-R DL reading speed | 6 x |
| BD-RE reading speed | 6 x |
| DVD-R read speed | eight |
| DVD + R read speed | 8 x |
| DVD + RW reading speed | 8 x |
| DVD-RAM read speed | 5 x |
| CD-RW reading speed | 24 |
| Logistic weight and size characteristics | |
| Volume | 3888 cu. cm. |
| Weight | 610 grams |
| Length | 270 mm |
| Width | 180 mm |
| Height | 80 mm |
| В наявності | Так |
| Main characteristics | |
| Type of | Optical drive |
| Manufacturer | Asus |
| Supported Formats | CD: CD-ROM, CD-R, CD-RW DVD: DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD-ROM, DVD+R DL, DVD-R DL, DVD-RAM BD-R, BD-RE, BD-ROM |
| Interface | USB |
| Form factor | Outer slim |
| Colour | The black |
| Weight of packing | 0.65 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.