1G SFP Module, LC LX HP X120 JD119B
HP (JD119B) - HP X120 transceiver with 1 Gb / s bandwidth, LC connector (1000Base-LX). The HP JD119B X120 1G SFP Transceiver is a new device that is required when building optical networks. It allows you to transfer data at high speed, and also has a number of additional benefits that greatly simplify the design, configuration and operation of the optical network. Among the advantages of this device is its compact size, durable case, which protects the equipment from environmental exposure, and quite reasonable price. With the help of the HP JD119B X120 1G SFP transceiver, you can achieve flexibility in the configuration of interfaces, provide multi-vendor network and reduce the cost of operating equipment.
| Standards | Gigabit Ethernet 19 "switches |
| Logistic weight and size characteristics | |
| Volume | 960 cu. cm. |
| Weight | 90 grams |
| Length | 160 mm |
| Width | 100 mm |
| Height | 60 mm |
| Manufacturer | HPE |
| Type of | Cable |
| Optical LC | Yes |
| Optical fiber type | Single mode |
| Type of optical connection | Duplex |
| Number of ports | 1 |
| Module type | SFP |
| Weight of packing | 0.1 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.