External optical drive Asus SDRW-08D2S-U LITE White (90-DQ0436-UA221KZ)
| Type of | External rewritable DVD drive |
| Interface | USB 2.0 |
| Read speed | DVD 8x CD 24x |
| Write speed | DVD-R 8x DVD + R 8x DVD-R DL 6x DVD + R DL 6x CD-R 24x |
| Rewrite speed | DVD-RW 6x DVD + RW 8x DVD-RAM 5x CD-RW 16x |
| Average access time | DVD 160 ms CD 140 ms |
| Buffer size | 1 MB |
| Disk boot method | Pull out tray |
| Drive orientation | Horizontal |
| Standards Supported | DVD ROM, DVD-R / DL, DVD-RW, DVD-RAM, CD-ROM, CD-R, CD-RW Audio CD, Video CD, CD-I, CD-Extra, Photo CD, CD-Text, CD-ROM / XA, Multi-session CD, DVD Video |
| Nutrition | USB bus |
| Dimensions (WxHxD) | 142 x 20 x 142 mm |
| Weight | 256 g |
| Manufacturer | ASUSTeK Computer Inc. |
| Product Box 1 | Dimensions (WxHxD): 180x185x70 mm Weight: 0.425 kg |
| В наявності | Так |
| Main characteristics | |
| Type of | Optical drive |
| Manufacturer | Asus |
| Supported Formats | CD: CD-ROM, CD-R, CD-RW DVD: DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD-ROM, DVD+R DL, DVD-R DL, DVD-RAM |
| Interface | USB |
| Form factor | Outer slim |
| Colour | White |
| Weight of packing | 0.45 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.