Cooler for the case Noctua NF-A4x10 FLX
The Noctua NF-A4x10 FLX case cooler is the smallest fan in the entire Noctua product line, which is designed for blowing chipset heatsinks and power elements, airing miniature power supplies and cases. It has dimensions of 40x40x11 mm and landing holes arranged in the form of a square with a side of 32.5 mm.
The NF-A4x10 FLX incorporates several of Noctua's signature technologies, including an advanced bearing, unique frame and blades. Despite the high speed of rotation, the NF-A4x10 FLX maintains an acceptable noise level and can be used for various purposes, for example, to cool the motherboard chipset or to remove heated air from a transistor heatsink. The cooler is equipped with an upgraded SSO2 bearing and has a branded color scheme in brown and beige tones. .
| В наявності | Так |
| Current consumed by fans | 0.05 A |
| Maximum fan speed | 4500RPM |
| Fan power consumption | 0.6 W |
| Type of connection connector | 3pin |
| Material | Plastic |
| Number of fans | 1 |
| Fan diameter | 40 mm |
| Air flow | 8.2 CFM |
| The size | 40 x 40 x 10 mm |
| Pressure | 1.78 mmH2O |
| Bearing type | HDB (hydrodynamic) |
| Mean time to failure (MTBF) | 150000 h |
| Noise level | 17.9dB |
| Fan power supply | 12V |
| Highlight color | Not |
| Main characteristics | |
| Type of | Fan |
| Manufacturer | Noctua |
| Purpose | For the body |
| Fan size, mm | 40 |
| Fan speed, rpm | 4500 |
| Bearing type | With magnetic centering |
| Maximum noise level, dB | 17.9 |
| Sizes, mm | 40x40x10 |
| Additionally | |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 72 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.