Cooler for the case Xilence XF037
Xilence Technology Co., a German-Chinese company founded in 2003, is a recognized expert in cooling and noise reduction systems for personal PCs and laptops. The main products are power supplies and cooling systems for desktop PCs, processors, hard drives, graphics cards and memory modules. Xilence developers and engineers strive to make computers as quiet and energy efficient as possible, despite increasing processing power and graphics performance.
Xilence XF037 Chassis Cooler
Xilence Performance C fans are known for their quiet performance and excellent price/performance ratio. The fans are equipped with a high quality hydrodynamic bearing and are available in 3 different sizes.
Product Features
- Optimum power in every situation
- Fluid dynamic bearing
- For the best air flow optimized blades .
| Type of connection connector | 3pin |
| Material | Plastic |
| Number of fans | 1 |
| Fan diameter | 80 mm |
| Air flow | 19.6 CFM |
| The size | 80 x 80 x 25 mm |
| Bearing type | HDB (hydrodynamic) |
| Noise level | 17dB |
| Fan power supply | 12V |
| Maximum fan speed | 1800RPM |
| Main characteristics | |
| Type of | Fan |
| Manufacturer | Xilence |
| Purpose | For the body |
| Fan size, mm | 80 |
| Fan speed, rpm | 1800 |
| Bearing type | Hydrodynamic |
| Maximum noise level, dB | 17 |
| Sizes, mm | 80 х 80 х 25 мм |
| Additionally | |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.