Video card MSI GeForce GT 1030 2GB SDDR4 64-bit Silent LP OC (GT 1030 2GHD4 LP OC)
| Graphics chip: | GeForce GT 1030 |
| Interface: | PCI Express x16 3.0 |
| Kernel frequency: | 1189 MHz |
| Kernel frequency (Boost mode): | 1430 MHz |
| Memory: | 2 GB |
| Memory Type: | SDDR4 |
| Memory bus width: | 64 bit |
| Memory frequency: | 2100 MHz |
| Number of shader processors: | 384 |
| Technical process: | 14 nm |
| Connectors: | HDMI × 1, DisplayPort × 1 |
| Number of monitors supported: | 2 |
| Supported 3D APIs: | DirectX 12, OpenGL 4.5 |
| Features: | Low Profile, Overclocked |
| Type of cooling system: | passive (radiator) |
| Power consumption: | 20 W |
| Recommended power BP: | 300 W |
| Number of slots occupied: | 2 slots |
| Dimensions: | 150 × 69 × 38 mm |
| Weight: | 304 g |
Model Name
- Graphics Processing Unit
- Interface
- Core name
- Corores
- Core clocks
- Memory Clock Speed
- Memory
- Memory bus
- Output
- HDCP Support
- Power consumption
- Recommended PSU
- Card Dimension (mm)
- Weight (Card / Package)
- Afterburner oc
- DirectX Version Support
- OpenGL Version Support
- Maximum Displays
- Accessories
- Model Name
GeForce®, GT 1030 2GHD4 LP OC
- Graphics Processing Unit
NVIDIA®, GeForce®, GT 1030
- Interface
PCI Express 3.0 x16 (uses x4)
- Core name
GP 108-310
- Corores
384 Units
- Core clocks
1189 MHz / 1430 MHz
- Memory Clock Speed
2100 MHz
- Memory
2GB DDR4
- Memory bus
64-bit
- Output
DisplayPort / HDMI
- HDCP Support
2.2
- Power consumption
20 W
- Recommended PSU
300 W
- Card Dimension (mm)
150 x 69 x 38 mm
- Weight (Card / Package)
304 g / 544 g
- Afterburner oc
Y
- DirectX Version Support
12
- OpenGL Version Support
4.5
- Maximum Displays
2
- Accessories
Low Profile Bracket x 1
| В наявності | Так |
| Main characteristics | |
| Type of | Video card |
| Manufacturer | MSI |
| GPU family | Nvidia |
| Graphics chip | GeForce GT 1030 |
| Connection interface to mat. board | PCI Express 3.0 (x16) |
| Memory | |
| Video memory capacity, GB | 2 GB |
| Memory type | GDDR4 |
| Video Memory Frequency, MHz | 2100 |
| Memory bus width, bit | 64 |
| Additionally | |
| Cooling system | Passive |
| Weight of packing | 0.55 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 36 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.