CCTV camera HikVision DS-2CD2D21G0 / M-D / NF (2.8) (DS-2CD2D21G0 / M-D / NF (2.8 mm ))
IP video camera DS-2CD2D21G0/M-D/NF 2.8 mm from Hikvision with a square view and a set of functions contributes to sustainable video surveillance at protected sites. 2 Mp video is created with the highest resolution 1/2.7'' by a Progressive Scan CMOS sensor and a 2.8 mm fixed focus lens with a 114° field of view. With resolution in the main stream of 1920x1080, 1280x960 or 1280x720 and a secondary stream 704x576, 640x480 or 352x288 and at a speed of 1 c/s in the third stream 1920x1080, 1280x960, 1280x720, 704x576, 640x480 in the format of coding H.265, H.265, H.265, H.265, H.265, H.265, H.265, H.265, H.265, H.265, H.265, H.265, H.265, H.265, H.265 in the format H.264+, H.264 or MJPEG to the hard drive of the DVR.
Stable scanning at night provides electronic day/night mode. Video processing is performed due to the presence of various functions, including video analytics. Ethernet switching is performed using the interface RJ45 (10M/100M).
| Manufacturer | Hikvision |
| Camera type | IP camera |
| Resolution | 2 Mp |
| Type of shell | Cubic |
| Connection type | Wired |
| Focal length | 2.8mm |
| Matrix Format | 1/2.7" |
| PoE | No |
| Infrared illumination range | Not |
| Protection | Not |
| Microphone | Not |
| Body material | Aluminium alloy |
| Colour | The black |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.